رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه انتخاب میزبان مناسب
#1
Thumbs Down 
نکات مهم در انتخاب یک هاست و سرویس دهنده خوب :
طراحی و پیاده‌سازی صفحات وب‌سایت، تنها بخشی از مراحل راه‌اندازی یك وب‌سایت است. گام مهم دیگری كه در این راه باید بپیمایید، ثبت‌نام سایت، و انتخاب یك میزبان مناسب برای سایتتان است.
اگر چه این كار می‌تواند در چند ساعت نیز انجام گیرد، اما بایستی توجه كرد كه اشتباه در انتخاب میزبان، باعث افزایش هزینه‌ها، و حتی به هدر رفتن زحماتی شود كه برای طراحی و تبلیغ آن كشیده شده است.
هزینه، كیفیت، امنیت و پشتیبانی، از عناصر مهمی است كه می‌بایست در انتخاب میزبان سایت خود آنها را مورد توجه قرار دهید. نكاتی كه در پایین به آنها اشاره خواهد شد، به شما در ارزیابی و انتخاب میزبان سایت مناسب كمك خواهد كرد.

ارزیابی قبل از اقدام
از اشتباهات رایج بین صاحبان سایت‌ها(بخصوص افراد غیر فنی) انتخاب میزبان قبل از طراحی و پیاده‌سازی سایت است، و این در حالیست كه بسیاری از نیازها و مشخصه‌هایی كه میزبان بایستی آن را پشتیبانی كند، در هنگام پیاده‌سازی سایت مشخص می‌شود.
در صورت عدم همخوانی مشخصات و نیازهای میزبان و سایت، نیاز به تغییر میزبان و یا پیاده‌سازی سایت براساس مشخصات میزبان سایت ایجاد می‌شود كه هر دو مورد، طبیعتاً هزینه‌ساز خواهد بود.
اما اشتباه برخی از طراحان سایت نیز عدم توجه به وضعیت بازار و نیازهای مشتری است. برای مثال برخی از طراحان، سایت‌های مشتریان خود را با تكنولوژی جاوا و jsp پیاده‌سازی می‌كنند، این در حالی است كه این تكنولوژی اگرچه بسیار قدرتمند است، اما كمتر در سرورهای شركت‌های هاستیگ پشتیبانی می‌شود، و یا استفاده از آن نیازمند پرداخت هزینه بیشتری است؛ مشكل دیگر این كه برای نگهداری حجم كمی از اطلاعات و برای یك سایت كم‌بیننده از Microsoft SQL Server استفاده می‌كنند، و البته در اكثر مواقع استفاده از چنین سرویسی نیاز به پرداخت هزینه اضافی دارد و این در حالیست كه استفاده از بانك اطلاعات MS Access نیز چنین امكانی را فراهم می‌كند.
بنابراین قبل از پیاده‌سازی سایت، بایستی مشورت‌ها و بررسی‌های لازم صورت گیرد و همچنین بایستی تمام برنامه‌ها ونیازها(مانند استفاده از صفحات پویا و یا بانك‌های اطلاعات) و حتی تعداد بینندگان احتمالی سایت حداقل برای یك سال آینده تعیین شود، و آنگاه به برای انتخاب میزبان سایت اقدام كنید.

میزان فضا (Disk Space ویا Storage)
میزان فضای مورد نیاز برای نگهداری صفحات، تصایر ویا بانك‌های اطلاعاتی سایت، از مهم‌ترین معیارها برای انتخاب نوع میزبان و نوع سرویس شركت میزبان شده است. تقریبا اكثر شركت‌هایی كه در زمینه ارائه خدمات میزبانی سایت فعالیت می‌كنند، میزان فضای اختصاص داده شده به سایت‌ها را به عنوان معیاری برای تقسیم‌بندی خدمات خود استفاده می‌كنند. نكته‌ای كه بایستی به آن توجه داشته باشید و حتما جزئیات آن را از شركت میزبان سؤال كنید، اطلاعاتی دیگری است كه در همان فضای اختصاص داده به سایت شما قرار خواهد گرفت. برای نمونه عموماً صندوق‌های پستی ازهمان فضای اختصاص داده شده به سایت استفاده می‌كنند، و یا لاگ‌فایل‌های سایت (Log File) نیز در همان فضای سایت قرار می‌گیرند. در چنین حالتی اگر شما از سرویس ده مگابایتی یك شركت استفاده می‌كنید و یك صندوق پستی یا حجم پنج مگابایت دارید، عملاً تنها پنج مگابایت دیگر برای قراردادن صفحات و تصاویر سایت دارید. البته برخی شركت‌ها نیز فضای ذكر شده در سرویس‌های خود را برای صفحات و اطلاعات سایت در نظر می‌گیرند و برای دیگر اطلاعات مانند لاگ‌فایل‌ها و صندوق پستی‌ها فضای رایگان دیگری در نظر می‌گیرند. بنابراین، جزئیات سرویس شركت هاست را در این زمینه جویا شوید، و دقت كنید كه چه میزان فضا در نهایت برای صفحات سایت و صندوق پستی‌ها نیاز دارید، و بر این اساس، سرویس‌های شركت میزبان را خریداری كنید.

صندوق پستی (Mail Box)
باور كنید موفق‌ترین شركت‌های میزبان در دنیا، نه به خاطر قیمت‌ها، بلكه به خاطر پشتیبانی و انجام تعهدات خود در برابر مشتریان به چنین درجه‌ای رسیده‌اند.
داشتن ایمیل با نام خود سایت، اكنون دیگر نیازی معمول برای مدیران و صاحبان سایت‌هاست. شما هم حتما علاقه‌مندید كه ایمیل‌هایی مانند [email protected] و یا [email protected] yoursite.com داشته باشید. و یا به تمام كارمندان شركت خود و به نام سایت شركت ایمیل اختصاص بدهید. بنابراین در سرویس‌های شركت میزبان به تعداد ایمیل‌های داده شده، ظرفیت، كیفیت و همچنین چگونگی ایجاد آن دقت كنید. یكی از مواردی كه شركت‌ها به عنوان بخشی از تبلیغات سرویس‌های خود ذكر می‌كنند، تعداد ایمیل‌های بیشتر و یا تعداد نامحدود صندوق‌های پستی است. همان طور كه در بالا نیز به آن اشاره‌ای داشتیم، بایستی دقت كنید كه چه میزان ظرفیت و فضا برای هر صندوق پستی در نظر گرفته می‌شود، و البته آیا فضای اختصاص داده شده به ایمیل‌ها از همان فضای كلی اختصاص داده به سایت استفاده می‌كند یا خیر.
همچنین اگر مایل به ایجاد تعداد زیادی صندوق پست الكترونیك برای سایت خود هستید، دقت كنید كه آیا شركت میزبان، پنل و یا امكانی را برای ایجاد و مدیریت این صندوق‌ها برای شما در نظر خواهد گرفت یا خیر.

ترافیك سایت و برخی از محدویت‌ها
بایستی گفت این نكته از جمله مواد بسیار مهمی است كه متاسفانه توسط افراد غیرحرفه‌ای در نظر گرفته نمی‌شود. ترافیك سایت، میزان اطلاعاتی است كه در طول یك مدت مشخص بین سایت و بازدیدكنندگان رد و بدل می‌شود. ترافیك سایت، رابطه مستقیمی با تعداد بازدیدكنندگان سایت و حجم صفحات سایت دارد. بنابراین اگر فكر می‌كنید بازدیدكنندگان سایت شما زیاد خواهند بود و همچنین صفحات شما از حجمی سنگین برخوردارند، حتماً به این مورد و نیز محدودیت سرویس‌های شركت‌های میزبان دقت كنید.
ترافیك سایت معمولا بصورت ماهانه براساس مگابایت و گیگابایت و با كلماتی چون ترافیك، و یا پهنای باند (BandWidth) در جزئیات سرویس‌های شركت‌ها ذكر می‌شود، و البته در صورت عدم ذكر، می‌بایست آن را حتماً جویا شوید. اگر شركت میزبان، به شما قول پهنای باند نامحدود را داده، و شما هم گمان می‌كنید سایتی با بازدیدكنندگان زیاد خواهید داشت، حتما در قرارداد خود با شركت، این مورد را ذكر كنید.
البته اعمال محدودیت برای سایت‌ها تنها به همین شكل محدود نیست، و برخی شركت‌ها برای تعداد كاربران همزمان سایت و یا میزان استفاده سایت از پردازش CPU محدودیت‌هایی اعمال می‌كنند كه بد نیست در جریان آنها نیز باشید.

مشتریان دیگر شركت
قبل از انتخاب یك میزبان، بد نیست درباره سابقه شركت نیز تحقیقی كنید. همچنین بهتر است از میزبان بخواهید چند سایت مشهور را كه بر روی سرورهای خود میزبانی می‌كند معرفی نماید.
اما نكته بسیار مهم دیگر، توجه به تعداد سایت‌های قرار گرفته بر روی سرور شركت است. اگر سایت شما تنها حاوی صفحات HTML است و یا بیینده آن زیاد نیست، این مورد، اهمیت چندانی ندارد. اما هرچه تعداد سایت‌های میزبانی شده بر روی سرور بیشتر باشد، بدین معنا است كه سرور شما مشغولیت بیشتری دارد و به همین دلیل، سرعت كمتری هم دارد.
همچنین توجه كنید كه سرورهای با تعداد سایت زیاد، بیشتر در خطر حمله هكرها هستند! استاندارد مشخصی برای تعدد سایت‌های میزبانی شده بر روی یك سرور نیست، چرا كه بر اساس مشخصات سخت‌افزاری سرور، سیستم عامل سرور و همچنین نیازها و بییندگان سایت‌ها، این رقم می‌تواند متغیر باشد. بسیاری از شركت‌ها، سایت‌ها را براساس تقسیم‌بندی «شخصی» و «تجاری» بر روی سرورهای متفاوت قرار می‌دهند، كه این می‌تواند به هم نفع صاحبان سایت‌های شخصی (به دلیل ارزان بودن) و هم سایت‌های تجاری (به دلیل نیاز به سرعت و كیفیت بهتر) باشد.

در ایران، اكثر شركت‌ها به خصوص شركت‌های معروف، برای ارزان‌تر تمام شدن هزینه‌ها، ناچار تعداد زیادی سایت‌ها را بر روی یك سرور قرار می‌دهند كه این می‌تواند عواقب بدی دربرداشته باشد، مواردی مانند آنچه كه گاهی در روزنامه‌ها می‌خوانیم، یعنی با هك شدن یك سرور، صدها سایت دچار صدمه می‌شوند!

معمولاً در سرورهای ویندوز و با مشخصات یك كامپیوتر معمولی، تعداد بین دویست سایت تجاری و یا چهارصد سایت شخصی رقم مناسبی است.

پشتییانی و تعهدات شركت میزبان
باور كنید موفق‌ترین شركت‌های میزبان در دنیا، نه به خاطر قیمت‌ها، بلكه به خاطر پشتیبانی و انجام تعهدات خود در برابر مشتریان به چنین درجه‌ای رسیده‌اند. خلاصه این كه سرویس میزبانی سایت بدون پشتیبانی، ارزشی ندارد.
طبیعتاً منطقی نیست كه به شركت‌هایی كه تلفن و یا آدرس مشخصی ندارند و تمام پشتیبانی آنها تنها براساس ایمیل است و یا حاضر نیستند مشكلات و یا سؤالات فنی مشتریان خود را به صورت حضوری و یا تلفنی پاسخگو باشند اعتماد كنید.
همچنین بسیار خوب است كه از تعهدات شركت سرویس‌دهنده نیز مطلع شوید. یكی از مهم‌ترین آنها تعهد به قابل دسترس بودن سایت در اكثر زمان‌هاست كه اصلاحاً به آن uptime می‌گویند. البته ذكر این گونه تعهدات تنها در آگهی‌های تبلیغاتی كافی نیست و این موارد می‌بایست در قرارداد نیز ذكر شود. شركت‌هایی كه از اطلاعات مشتریان خود نسخه پشتیبان تهیه می‌كنند و در برابر امنیت و مشكلات فنی سایت‌ها، خود را مسئول می‌دانند، بهترین انتخاب‌ها هستند.

سیستم عامل
اگر صفحات سایت شما تنها HTML هستند، نوع سیستم عامل، اهمیت چندانی ندارد، ولی اگر قرار است سایتی پویا داشته باشید و یا از زبان‌های برنامه‌نویسی رایج در محیط وب در سایت استفاده كنید، حتماً به سیستم عامل سرور دقت كنید. به طور كلی می‌توان سیستم عامل سرورها را به دو دسته، یعنی «مبتنی بر ویندوز مایكروسافت» و «لینوكس و یونیكس» تقسیم كرد. هر كدام از این سیستم عامل‌ها دارای قدرت‌ها و توانایی‌های متفاوتی هستند. سیستم عامل لینوكس و یونیكس، در پاسخ‌دهی به سایت‌های پربیینده و سایت‌هایی با حجم سنگین (مانند گالری عكس، یا ارائه‌كننده فایل‌های صوتی و تصویری و...) توانایی بهتری نسبت به سرورهای ویندوز دارند. همچنین سرورهای لینوكس و یونیكس به علت ارزان بودن اكثر برنامه‌های آنها در مقایسه با سیستم عامل ویندوز، ارزان‌تر است، و بنابراین انتخابی مقرون به صرفه برای سایت‌هایی است كه نیاز به حجم بالای ذخیره‌سازی اطلاعات سایت خود دارند. همچنین معمولاً در این سیستم عامل‌ها استفاده از سرویس‌های بانك اطلاعاتی مانند MySQL ارزان‌تر از نرم‌افزار MicroSoft Sql Server در محیط ویندوز است. به عقیده بسیاری از كارشناسان، سیستم عامل لینوكس دارای امنیت بهتری نسبت به ویندوز است.
اما سرور ویندوز نیز دارای مزایای خاص خود است. پشتیانی از تكنولوژی ASP (به عنوان یكی از ساده‌ترین و رایج‌ترین تكنولوژی‌ها برای ساخت صفحات پویا) و همچنین تكنولوژی جدید و پرقدرت ASP.NET و البته پشتبانی بهتر از زبان فارسی و یونی‌كد از جمله مزایای سیستم عامل ویندوز است.
سرورهای مبتنی بر ویندوز در بین شركت‌های میزبان وب ایرانی بسیار رایج است، و بسیاری از سایت‌های ایرانی بر روی سرورهای ویندوز قرار دارند.

سرور به كجا وصل است؟
نوع ارتباط سرورها به شبكه اینترنت معیار بسیار مهم و تاثیرگذار در سرعت دسترسی به سایت‌های آن سرور است. هرچقدر سرعت و پهنای باند خطوط بیشتر باشد، و هرچقدر سرور به خطوط اصلی اینترنتی (كه به آنها Backbone می‌گویند) نزدیك‌تر باشد، سرعت دسترسی به سایت‌های آن سرور بیشتر خواهد بود، چرا كه اطلاعات با سرعت بیشتر رد و بدل خواهند شد و بسته‌های اطلاعاتی از گره‌های كمتری در شبكه اینترنت گذر خواهند كرد. برخی از شركت‌ها نوع اتصال سروهای خود را به اینترنت در جزئیات سرویس‌های خود ذكر می‌كنند، البته جزئیات اعلام شده معمولا نوع اتصال شبكه‌ای از كامپیوترهای سرور شركت (Data Center) به شبكه است و بنابراین تعداد سرورهای آن شبكه نیز باید در نظر گرفته شود. با این حال به طور كلی استفاده از خطوط فیبرنوری OC می‌تواند پاسخگوی نیاز سرورها باشد.
همچنین دقت كنید كه محل سرور شركت در یكی از كشورهای آمریكای شمالی و یا اروپا باشد، چرا كه این كشورها دارای BackBoneهای قدرتمد اینترنت هستند. برای امتحان و مقایسه سرعت یك سرور، می‌توانید از دستورات ping و یا TraceRT استفاده كنید.

پلات فرم‌ها، زبان‌های برنامه‌نویسی و نرم‌افزارهای مدیریت بانك اطلاعات
اگر دارای صفحات پویا و برنامه‌نویسی‌شده هستید، حتما قبل از استفاده و انتخاب یك میزبان درباره جزئیات پلات‌فرم‌ها و زبان‌های برنامه‌نویسی پشتیبانی شده سوال كنید،. آیا سرور تكنولوژی ASP و یا ASP.NET،JSP ، CGI ،ISAPI و زبانهای چون PHP و perl و CFM را پشتبانی می‌كند؟ البته معمولاً كمتر سروری همه این موارد را پشتیبانی می‌كند. بنابراین بر اساس نیاز خود سوال كنید!
در بسیاری سایت‌ها از بانك‌های اطلاعاتی استفاده شده است، بنابراین حتما در این مورد با مدیران فنی سرور صحبت كنید. این كه چه نرم‌افزارهایی پشتیبانی می‌شود و همچنین شرایط استفاده از آنها را جویا شوید، چرا كه اگرچه در تبلیغات اكثر شركت‌ها پشتیبانی از نرم‌افزار مدیریت بانك اطلاعات ذكر می‌شود، اما برخی شركت‌ها برای اعمال تنظیمات برای استفاده از بانك‌های اطلاعاتی و یا فضای اختصاص داده شده به بانك‌های اطلاعاتی، هزینه‌ای جداگانه طلب می‌كنند.
یك نكته مهم، توجه به نیازهای زبان فارسی در بانك‌های اطلاعاتی است. مرتب‌سازی، جست‌وجوی متون فارسی در برخی نرم‌افزارهای مدیریت بانك اطلاعاتی مانند MySql در محیط لینوكس به درستی انجام نمی‌شود و نیاز به برنامه‌نویسی و یا اعمال تغییرات خاصی هست. و حتی در Sql Server 7 Ms اگر تنظیمات مربوط به كدپیچ 1256 درست اعمال نشود، در مرتب‌سازی مشكل خواهید داشت، و همچنین بانك اطلاعاتی ms Acces بسیار وابسته به زبان پیش فرض سرور (انگلیسی و یا فارسی) است.
باز هم نكته‌ای دیگر، ممكن است در صفحات برنامه‌نویسی خود مانند ASP از COM Object بخصوصی استفاده كنید ( مثلا برای ارسال ایمیل و یا Upload فایل ) و با در PHP نیاز به برخی كتابخانه داشته باشید، (مانند كتابخانه Image و یا PDF). بنابراین درباره این جزئیات نیز با مدیران سرور مشورت كنید و مطمئن شوید كه آنها چنین كتابخانه‌هایی را در سرور نصب كرده‌اند، و یا حاضر به نصب و اعمال تنظیمات هستند.

 
پاسخ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

درباره انجمن تخصصی وب هاستینگ

انجمن تخصصی وب هاستینگ فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ آغاز کرده است. هدف این انجمن آموزش، راهنمایی و تبادل اطلاعات بین کاربران در زمینه فناوری اطلاعات می باشد.