رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سئو و بهینه سازی سایت برای موتور جستجو
#11
سامانه ثنا ابلاغیه الکترونیکی

ابلاغیه الکترونیکی یکی از کاربردی ترین طرح*هایی است که دستگاه قضایی برای ارائه اوراق قضایی به صورت الکترونیکی و از طریق فضای مجازی می باشد .

بدین منظور برای سهولت دسترسی عموم سامانه ای به نام سامانه ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی جهت مشاهده ابلاغیه الکترونیکی قوه قضاییه راه اندازی شد.

رویت ابلاغیه در سامانه ثنا

پس از راه اندازی سامانه ثنا قوه قضاییه موظف شد تا اوراق قضایی را با استفاده از سامانه ثنا ابلاغیه الکترونیکی ، به افراد موردنظر ابلاغ نماید . در حال حاضر فقط رویت ابلاغیه در سامانه ثنا امکان پذیر است و روش قدیمی که توسط ماموران ابلاغ دادگستری انجام می شد ، وجود ندارد.

همانطور که گفته شد یکی از وظایف اصلی قوه قضاییه این است که اوراق قضایی را به افراد ابلاغ کند. که این روزها این ابلاغ را به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه ثنا انجام می دهد. ابلاغ اوراق قضایی به صورت قدیمی که توسط ماموران ابلاغ دادگستری انجام می شد ، اشکالاتی به همراه داشت که با وجود الکترونیک شدن ابلاغ*ها دیگر شاهد آن ها نیستیم.

از جمله مشکلاتی که ابلاغ به صورت سنتی و از طریق پست وجود داشت می توان به اطاله دادرسی، فقدان امنیت لازم، سوءاستفاده، باخبر شدن سایرین از مفاد ابلاغیه و … اشاره کرد.

قبل از آن که سامانه ابلاغ الکترونیک ثنا ایجاد شود، ماموران دادگستری خود اوراق قضایی را به افراد ابلاغ می کردند که همانطور که گفتیم مشکلات فراوانی در پی داشت و به حریم شخصی افراد آسیب وارد می کرد. گذشته از آن بسیار پیش می آمد که برگه*ای مفقود شود و یا با تأخیر به دست شخص رسانده شود.
در صورتی که چنین مشکلاتی در سامانه ثنا وجود ندارد و اطلاعیه*ها و اوراق قضایی در سریع*ترین حالت ممکن به شخص ابلاغ می شود.
ارائه کردن این سیستم برای ابلاغ اوراق قضایی یکی از طرح*های بزرگ و پراهمیت قوه قضاییه محسوب می شود که باید به آن اهمیت زیادی داده شود. زیرا که اجرای این طرح موجب شده است تا دستگاه قضایی کشور گامی رو به جلو در توسعه فناوری اطلاعات بردارد.
به گفته وکیل کیفری سامانه ثنا برای ابلاغ اوراق قضایی به اشخاص حقیقی ایجاد شده است و آن ها می توانند با ثبت نام در این سامانه و احراز هویت و ساخت حساب کاربری، اوراق قضایی مختص به خود را دریافت کنند.

بنابراین می توان چنین نتیجه گرفت که پس از ساخت این بستر، دیگر تمامی اوراق قضایی از طریق این سامانه ثنا صورت می گیرد که در حقیقت باعث آسان*تر شدن و سریع*تر شدن کارهای طرفین دعوی و یا نمایندگان قانونی آنها، دفاتر خدمات قضایی، کارشناسان و ضابطان دادگستری و … شده است. از زمان راه اندازی این سامانه دیگر هیچ ابلاغی در محل سکونت شخص تحویل داده نشده است و همین امر میزان اهمیت این سامانه ثنا را نشان می دهد.
لازم به ذکر است که افراد می توانند در منزل در این سامانه ثبت نام کنند ولی برای تأیید و احراز هویت لازم است که به یک دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایند.
برای دسترسی مستقیم به سامانه*های ثنا و ابلاغ می*توان از نشانی*های زیر استفاده کرد:

www.sana.adliran.ir
www.eblagh.adliran.ir

سامانه ابلاغ الکترونیکی (ثنا) چه مزایایی دارد؟

مهمترین مزیتی که سامانه ابلاغ الکترونیکی دارد این است که دیگر نیازی نیست مأمورین دادگستری با لبس فرم به درب منازل افراد بروند و اوراق قضایی را به آن ها ابلاغ کنند و یا در صورتی که شخص نباشد ورقه قضایی را به کس دیگری تحویل دهند. که البته این امر خود مشکلات زیادی را ایجاد می کرد.
اما در حال حاضر هر کس با داشتن یک حساب کاربری در سامانه ثنا به راحتی و بدون مراجعه حضوری اوراق قضایی مربوط به دعاوی در جریان او، برایش فرستاده می شود و از طریق پیامک به او اطلاع داده می شود.

از دیگر مزیت*هایی که راه اندازی این سامانه به دنبال داشت این است که به طور چشم گیری هزینه*های ابلاغ را برای قوه قضاییه و طرفین دعوی کاهش داد. به عبارت دیگر راه ندازی این سامانه هم موجب کاهش و صرفه جویی در هزینه و هم موجب کاهش و صرفه جویی در وقت شد.

اهداف راه اندازی سامانه ابلاغ الکترونیک

حامد امیری اهدافی که سامانه ابلاغ الکترونیک بر مبنای آن راه اندازی شد را به این ترتیب بیان می کند:

• ثبت کردن شکایت
• پیگیری نمودن و ارائه دادن دادخواست*ها
• پیگیری نمودن و ارائه دادن اظهارنامه*ها
• محاسبه کردن هزینه دادرسی
• افزایش دادن سطح رضایت*مندی شهروندان و طرفین دعوی
• جلوگیری کردن از اتلاف زمان و اطاله دادرسی
• صرفه*جویی کردن در منابع انسانی و هزینه*های انتقالات مرسولات پستی
• بالا بردن سطح اثربخشی ابلاغ*های حقیقی و کاهش مشکلات ناشی شده از ابلاغ*های قانونی
• بالا بردن سطح کیفی سلامت قضائی و اداری

ورود به سامانه ثنا برای مشاهده ابلاغیه الکترونیکی قوه قضاییه
حامد امیری وکیل خوب در اصفهان بیان می دارد برای ثبت نام کردن در سامانه ثنا می توان از یکی از دو روش زیر اقدام نمود:

ثبت نام الکترونیک ابلاغ قضایی
۱٫ مراجعه به صورت مستقیم به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی
بر اساس این روش شخص می تواند به صورت مستقیم به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و کارت ملی و شناسنامه خود را به همراه آدرس محل سکونت و کد پستی و شماره تلفن ارائه دهد. سپس از او یک امضای الترونیکی گرفته می شود و در نهایت ثبت نام او در سامانه ثبت نام الکترونیک ابلاغ قضایی به پایان می رسد.

۲٫ پیش ثبت نام کردن در منزل در سامانه ثنا و سپس مراجعه نمودن به دفتر خدمات قضایی و یا مجتمع قضایی به منظور تایید ثبت نام مطابق مراحل زیر:

مرحله اول: وارد شدن به سامانه ثنا
مرحله دوم: اگر شخص حقیقی هستیم باید گزینه ثبت نام شخص حقیقی را انتخاب کنیم.
مرحله سوم: لازم است که تمامی اطلاعات هویتی خود از قبیل کد ملی، تاریخ تولد و شماره سریال شناسنامه را وراد کنیم.
مرحله چهارم: پس از آن که تمامی اطلاعات خواسته شده را با دقت وارد کردیم در پیاین مراحل گزینه اتمام ثبت اطلاعات اولیه را انتخاب می کینم.
حال پس از آن که این مراحل را در منزل طی کردیم برای اخذ امضای الکترونیکی و تأیید ثبت نام لازم است به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نماییم. حال اگر در شهرستانی سکونت دارید که دفتر خدمات الکترونیک قضایی نداشت ضرورت دارد که برای دریافت شناسه کاربری و رمز عبور به دادگستری حوزه قضایی مراجعه نمایید.

در پایان تمامی این مراحل می توانید ابلاغیه*های خود را از طریق سایت eblagh.adliran.ir مشاهده نمایید.

ورود به سامانه ثنا با گوشی با اپلیکیشن ثنا
کسانی که تلفن همراه هوشمند با سیستم عامل اندروید دارند، این امکان را دارند که برای دریافت نر افزار سامانه ثنا، وارد سایت https://eadl.ir مراجعه نمایند. سپس در قسمتی از وبسایت این سامانه گزینه*ای با عنوان دانلود نرم افزار ابلاغ الکترونیک قضایی برای اندروید وجود دارد که با کلیک بر روی آن می توانید نسخه نرم افزار سامانه ثنا را دانلود و بر روی تلفن همراه خود نصب کنید.

به عبارت دیگر اجرای این طرح موجب شده است تا مراجعات مردم به قوه قضاییه کاهش پیدا کند زیرا پیشرفت تکنولوژی امکانات زیادی را در اختیار مردم گذاشته و این امر باعث شده است تا ارتباطات تسهیل پیدا کند. در نتیجه مردم می توانند بدون آن که به صورت مستقیم به دادگاه*ها یا دادسراها مراجعه کنند برای طرح نمودن یک دعوی، به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده و دادخواست خود را تنظیم و تسلیم کنند.

ابلاغ الکترونیکی چیست؟

وکیل اصفهان می گوید در ماده ۱۷۵ قانون آیین دادرسی کیفری قید شده است:« استفاده از سامانه‏ های (سیستم*های) رایانه‏*ای و مخابراتی، از قبیل پیام نگار (ایمیل)، ارتباط تصویری از راه دور، نمابر و تلفن، برای طرح شکایت یا دعوی، ارجاع پرونده، احضار متهم، ابلاغ اوراق قضائی و همچنین نیابت قضائی با رعایت مقررات راجع به دادرسی الکترونیکی بلامانع است.»

سامانه ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی به چه معناست؟

سامانه ابلاغ الکترونیک ، سامانه*ای است که یک بستر الکترونیک ایجاد کرده است تا از طریق آن طرفین دعوی یا نماینده قانونی آنها، دفاتر خدمات قضایی، کارشناسان، ضابطان قضایی و دیگر اشخاص از ابلاغات قضایی آگاه شوند. به عبارت دیگر در سامانه ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی تمامی ابلاغ*هایی که برای یک شخص صادر می شود به موجب این سامانه به حساب کاربری او فرستاده می شود.
حساب کاربری نیز یک نشانی الکترونیکی است که برای هر کسی که به قوه قضاییه مراجعه کند ایجاد می شود و حاوی یک شناسه کاربری یک گذر واژه یا رمز عبور است.

منبع
پاسخ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  بهینه سازی آدرس سایت در طراحی سایت برای سئو maryammo 2 1,280 06-23-2018, 02:15 PM
آخرین ارسال: mohammadjarahi
  بهترین روش برای بهینه سازی لینک در سال 2018 panel123 0 784 05-10-2018, 08:18 PM
آخرین ارسال: panel123
  فاکتورهای مهم بهینه سازی سایت karamif969 0 801 05-08-2018, 02:56 PM
آخرین ارسال: karamif969
  بروزرسانی الگوریتم های گوگل و آموزش بهینه سازی سایت در گوگل site2017 0 948 02-08-2018, 05:47 AM
آخرین ارسال: site2017
  استفاده از رنگ ها در روند طراحی سایت و بهینه سازی maryammo 1 1,209 11-11-2017, 01:49 PM
آخرین ارسال: fsohrabiii
  بهینه سازی محلی در طراحی سایت mitrabeigi 0 1,525 11-08-2017, 01:02 PM
آخرین ارسال: mitrabeigi
  9روش سئو و بهینه سازی تصاویر Iorn_Man 1 2,714 07-01-2017, 10:18 PM
آخرین ارسال: sarahazizi
  نکاتی کلیدی برای بهینه سازی سایت negaar 2 3,983 06-01-2017, 01:44 PM
آخرین ارسال: gozinehtalaee
  آموزش بهینه سازی PAGESPEED سایت با GTMETRIX (قسمت اول) zigma4000 0 2,463 11-17-2014, 07:47 PM
آخرین ارسال: zigma4000

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

درباره انجمن تخصصی وب هاستینگ

انجمن تخصصی وب هاستینگ فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ آغاز کرده است. هدف این انجمن آموزش، راهنمایی و تبادل اطلاعات بین کاربران در زمینه فناوری اطلاعات می باشد.